תואר מוסמך

מטרת הלימודים לתואר מוסמך בחוג היא להקנות לתלמידים ידע מעמיק ומתקדם על התרבות, ההיסטוריה, השפות, החברה, הפוליטיקה והיבטים אחרים של מזרח אסיה, דרום אסיה ודרום-מזרח אסיה. במסגרת הלימודים לתואר השני, התלמידים יתמחו באותו תחום גאוגרפי שבו בחרו בלימודי הב"א. תלמידי המ"א ישתתפו בסמינריונים מחקריים, קורסי קריאה מודרכת, קורסי שפה מתקדמים וכן בקורסים מתוך החוג ומחוץ לחוג בתיאום עם המדריך האישי במדור.

לימודי המוסמך מתנהלים במסלול המחקרי בשלושה מדורים: סין, יפן, והודו-אינדונזיה. לימודים אלה כוללים הקניית שפת מחקר ברמת מתקדמים, לימודי שפה זרה שניה מלבד שפת ההתמחות, סמינריונים מעמיקים בנושאים שונים של מזרח ודרום אסיה, וכן כתיבת עבודת סמינר בעלת אופי מחקרי (תזה).

לימודי המוסמך מתנהלים במסלול הלא מחקרי בשני מדורים בלבד: סין ויפן. מסלול זה כולל לימודי שפה (סינית/יפנית) ברמת מתקדמים וסמינריונים מעמיקים בנושאים שונים על מזרח ודרום אסיה. המסלול אינו כולל כתיבת עבודת סמינר בעלת אופי מחקרי (תזה).

מועמדים לתואר מוסמך (מסלול מחקרי/לא מחקרי) במדורים יפן והודו-אינדונזיה שסיימו תואר ראשון בחוגים או במדורים אחרים יחויבו בלימודי השלמה שיכללו את לימודי החובה העיקריים של התואר הראשון, כולל לימודי השפה.  

מועמדים לתואר מוסמך במדור סין (מסלול מחקרי/ לא מחקרי) שסיימו תואר ראשון בחוג או במדור אחר יחויבו לעמוד בדרישות קבלה כמפורט בקישור זה.

במדור סין, הוראת הקורסים למוסמך בכל המסלולים תתנהל ככלל בשפה האנגלית. עם זאת, במידה והמורה וכל המשתתפים בקורס לתואר מוסמך במדור סין יהיו דוברי עברית, הקורס יתקיים בשפה העברית. בקורס מוסמך אשר יתנהל בשפה האנגלית, ניתן יהיה להגיש את המטלות הכתובות בעברית, וזאת בהסכמה ובאישור של מורה הקורס. כמו כן, במדור סין יינתנו מדי שנה מספר סמינריונים אינטגרטיביים העוסקים בסוגיות מרכזיות של ההיסטוריה, הפוליטיקה והחברה הסינית. תלמידי המדור במסלול הלא-מחקרי במוסמך חייבים בהגשת עבודה סמינריונית אחת לפחות בסמינריון אינטגרטיבי של המדור. לפרטים נוספים על התכנית למוסמך של מדור סין בשפה האנגלית, נא ללחוץ על הקישור.

 

* למעוניינים בתכנית מוסמך במדור סין בדגש על פוליטיקה ומנהל ציבורי, ניתן לשלב במסגרת התואר השני לימודים של סמסטר עד שנה בביה"ס למדע המדינה ומנהל ציבורי שבאוניברסיטת שאנדונג שבסין. תלמידים הבוחרים באפשרות זו יקבלו (בכפוף להמלצת החוג ולאישור הגורמים המתאימים בפקולטה) הכרה בקורסים עיוניים רלוונטיים וכן בקורסי שפה סינית מתקדמים שיילמדו באוניברסיטת שאנדונג. כל זאת, ללא תשלום שכ"ל נוסף. 

*תלמידים המעוניינים בשילוב של לימודי אסיה, מדע המדינה ו/או יחסים בינלאומיים מוזמנים גם להגיש מועמדות לתכנית המשותפת של האוניברסיטה העברית עם אוניברסיטת ג'יאו-טונג  (Jiaotong) בשנגחאי. משתתפי התכנית ילמדו שנה אחת בשנגחאי ושנה אחת בירושלים, ויקבלו בסיום תואר כפול מן האוניברסיטה העברית (לימודי אסיה) ומאוניברסיטת ג'יאו-טונג (מדע המדינה).

למידע על המסלול המחקרי

למידע על המסלול הלא-מחקרי

לתכנית המשותפת לתואר שני עם אוניברסיטת ג'יאו-טונג בשנגחאי

להרשמה לתואר השני לחצו כאן

לפרטים נוספים על דרישות הלימודים לתואר שני לחצו כאן

לשנתון המלא

 

למידע נוסף, ניתן לפנות אל יועצי המוסמך במדורים השונים:

מדור הודו-אינדונזיה: ד״ר רותם גבע rotem.geva2@mail.huji.ac.il

 

מדור סין: פרופ' מיכל בירן biranm@mail.huji.ac.il

 

מדור יפן: ד"ר דני אורבך dannyorbach@gmail.com