צוות

ניסים אוטמזגין

פרופ' ניסים אוטמזגין

דיקן הפקולטה למדעי הרוח
חדר 5403 (לשכת הדיקן)
בתיאום מראש עם לאה, ע. הדיקן: humdean_office@savion.huji.ac.il
050-7808440

ניסים אוטמזגין עוסק בתפוצת התרבות היפנית במזרח אסיה ובהפיכתה של יפן ממדינה המזוהה עם כלכלה ותעשייה מפותחת למדינה בעלת עצמה תרבותית חוצת-גבולות.

קרא עוד

את לימודי התואר הראשון הוא סיים בהצטיינות באוניברסיטה העברית במדע המדינה ולימודי מזרח אסיה. עם סיום התואר, הוא טס ליפן להמשיך את לימודיו הודות למלגה מממשלת יפן ולאחר שש שנים מאתגרות, במרץ 2007 סיים את הדוקטורט באוניברסיטת קיוטו. הדוקטורט שלו, שעוסק בייצוא של התרבות הפופולארית היפנית אל אסיה, זכה באוקטובר 2007 בפרס יוקרתי ביפן (פרס איאואה לחקר אזור אסיה והפסיפיק). כחלק ממחקר הדוקטורט הוא שהה תקופות ארוכות בהונג-קונג, סינגפור, שנחאי, בנגקוק וסיאול. כיום הוא מרצה בכיר בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מתמחה בפוליטיקה, חברה, ותרבות ביפן המודרנית.
 
 
מחקרו עוסק בתפוצת התרבות היפנית במזרח אסיה ובהפיכתה של יפן ממדינה המזוהה עם כלכלה ותעשייה מפותחת למדינה בעלת עצמה תרבותית חוצת-גבולות. כחלק ממחקר רחב זה, הוא בוחן את מסלול היצירה והתפוצה של התרבות הפופולארית היפנית באסיה (בעיקר אנימציה, סרטים, תכניות טלוויזיה, ומוסיקה), את מדיניות הממשלה היפנית כלפי תעשיות התרבות, את המימדים התרבותיים ביחסי יפן-דרום מזרח אסיה מאז מלחמת העולם השנייה, ואת ההשפעה של תפוצת התרבות הפופולארית על תהליכי רגיונילזציה (אזוריות) בצפון מזרח ודרום מזרח אסיה.
 
הוא היה חוקר אורח במספר מוסדות אקדמיים מובילים: מרכז ללימודי דרום מזרח אסיה באוניברסיטת קיוטו (אפריל-ספטמבר 2007), מרכז ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת קורנל (יוני-ספטמבר 2009, יולי-אוגוסט 2011), מרכז ללימודים בינלאומיים, סיאנס-פו, פאריס (פברואר-מרץ 2011), החוג ללימודי יפן באוניברסיטה הלאומית של סינגפור (אוקטובר 2011), החוג ללימודי יפן באוניברסיטת סידני (יולי-אוגוסט 2012), ובפקולטה ללימודי מדיניות באוניברסיטת דושישה, קיוטו (מרץ-ספטמבר 2013). 
 
ניסים מלמד שני קורסי מבוא גדולים ("מבוא לתולדות יפן המודרנית" ו-"פוליטיקה ומדיניות חוץ של יפן") ושני סמינרים מתקדמים ("יחסי יפן-דרום מזרח אסיה אחרי המלחמה" ו- "שיטות מחקר בפוליטיקה וחברה של יפן"). הוא גם חוקר עמית במכון המחקר ע"ש טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית ומשמש במקביל כיו"ר הועדה האקדמית של מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה.

בדצמבר 2012 הוענק לניסים פרס נשיא האוניברסיטה העברית ע"ש פרופסור יורם בן-פורת לחוקר צעיר מצטיין.
 
ניסים נמנה על ממייסדי האגודה הישראלית ללימודי יפן (איל"י) והחל ממרץ 2012 משמש כיו"ר האגודה.
הוא כיהן כראש החוג ללימודי אסיה, ונבחר לדיקן הפקולטה למדעי הרוח בחודש יוני 2021.

 

 

 
קראו פחות
דני אורבך

פרופ׳ דני אורבך

יועץ מוסמך - מדור יפן
שעת קבלה: בתיאום מראש חדר 6123
5883554

דני אורבך הוא היסטוריון צבאי. הוא למד באוניברסיטאות תל אביב וטוקיו, וקיבל את הדוקטורט שלו באוניברסיטת הרווארד. הוא מתמחה בחקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות ואי ציות צבאי, דינמיקה של פשעי מלחמה, הרפתקנים צבאיים וההיסטוריה של המודיעין. 

קרא עוד
שני ספריו האחרונים הם The Plots against Hitlerמחקר על רשתות הקשר נגד היטלר בצבא הגרמני, ו-Curse on this Country: The Rebellious Army of Imperial Japanעל תרבות אי הציות בצבא היפני והאופן שבו הובילה את יפן למלחמת העולם השנייה. "המזימות נגד היטלר" יצא גם במהדורה עברית (ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר) וכן מהדורות בצ'כית, איטלקית, ספרדית, קרואטית, רומנית ותאית,  ו"קללה על הארץ" תורגם לעברית בהוצאת אוניברסיטת תל אביב כ"בוגדים למען המולדת - המורדים הפטריוטים של יפן". 

דני כותב ספר על מרגלים וסוכנים כפולים נאצים במלחמה הקרה, שעתיד לצאת בהוצאת Hurst הבריטית, ועורך ביחד עם עמיתים מחקרים על היסטוריה טרנס-לאומית של ריגול במאה ה-20 ודינמיקה של מעשי טבח לא מכוונים בזמן סכסוך אלים. כבלוגר פוליטי, הוא כותב באופן סדיר לתקשורת הישראלית, ובעבר כתב גם בג'רוזלם פוסט. מבחר ממאמריו האקדמיים ניתן לקרוא בדף שלו ב-academia.eduבאתר שלו באמזון ובבלוג שלו, הינשוף. הוא גם מנהל את הפודקאסט "סוכן משולש" על מודיעין וריגול, שאפשר להאזין לו כאן.

 

Dr. Danny Orbach is a military historian. A graduate of Harvard University, he specializes in the study of coups d'etat, political assassinations and military disobedience, and also in the dynamics of war crimes, military adventurism and the history of intelligence. His lastest books are The Plots against Hitler (Houghton Mifflin Harcourt), a study of the anti-Nazi resistance in the German army, and Curse on this Country: The Rebellious Army of Imperial Japan (Cornell University Press), on the culture of insubordination in the Japanese Imperial Army and the roots of the Pacific War. Currently, he is studying military adventurism in the East Asian sphere in the late 19th and early 20th centuries, and is a co-author in projects on the dynamics of unplanned massacres and the  transnational history of espionage in the twentieth century. He is also writing a book on Nazi intelligence veterans in the Cold War. 

In addition, Danny Orbach runs "The Owl", a blog on politics and history in Hebrew, and the podcast "Triple Agent" on intelligence and espionage. He also contributes regularly to the Israeli media on issues of military history and national security.

 

 

 

קראו פחות
MB

פרופ' מיכל בירן

ראשת המכון ללימודי אסיה - אפריקה
מנהלת פרוייקט מחקר על האימפריה המונגולית
יועצת מוסמך - מדור סין
סמסטר ב - יום ד 9:15-10:15
5883460

תחום המחקר של מיכל בירן הוא ההיסטוריה של נוודי מרכז אסיה, בדגש חזק על האימפריה המונגולית (מאות 13-14) והקשרים בין סין, מרכז אסיה ועולם האסלאם בתקופה הפרה מודרנית.

קרא עוד

מיכל למדה לכל תאריה באוניברסיטה העברית (כולם בהצטיינות יתרה). במהלך הלימודים היא למדה שנה בסין, באוניברסיטת שאנדונג, ושנה באוניברסיטת הרוארד בארה"ב. את הפוסט דוקטורט היא עשתה במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון, ארה"ב.

מיכל עובדת על מספר פרויקטים גדולים, הראשי שבהם, במימון הEuropean Research Council (ERC) עוסק בתנועות של אנשים, רעיונות וחפצים לאורך אירואסיה המונגולית- מסין דרך עראק ועד איטליה, ובהשלכות של תנועות אוכלוסין עצומות אלו על ההיסטוריה העולמית. במקביל היא עובדת על ספר על ההיסטוריה של מרכז אסיה תחת השלטון המונגולי, פרויקט הממומן ע"י הקרן הלאומית למדע. פרויקט נוסף שממומן ע"י קרן הומבולדט הוא פרויקט ישראלי-מונגולי-גרמני המשלב מחקר היסטורי וחפירות ארכאולוגיות בעיר קראקורום,  ששימשה כבירת האימפריה המונגולית (1237-1260). כמו כן, יחד עם  Kim Hodong היא עורכת את הספר The Cambridge History of the Mongol Empire בעבור הוצאת הספרים של אוניברסיטת קיימברידג' (2 כרכים).

מיכל פרסמה 3 ספרים, קובץ ערוך אחד (השני עתיד לצאת בקרוב), ומעל 40 מאמרים בספרים ובכתבי-עת.

היא זכתה במספר פרסים, ביניהם פרס נשיא האוניברסיטה לחוקר צעיר מצטיין ע"ש יורם בן פורת (2005); פרס ברונו מטעם יד הנדיב בתחום לימודי האסלאם והמזה"ת (2006); פרס לנדאו מטעם מפעל הפיס בתחום חקר ההסטוריה של מזרח אסיה ותרבויותיה (2007); ופרס ע"ש אנה-ליסה מאייר מטעם קרן הומבולדט הגרמנית (2012).  מיכל שימשה במספר תפקידים באוניברסיטה ביניהם ראש התכנית לדוקטורנטים מצטיינים בפקולטה למדעי הרוח (2009-2011), כראשת מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה, ומשמשת החל משנת הלימודים תשפ"ב כראשת המכון ללימודי אסיה - אפריקה. 

מיכל מלמדת את המבוא "סין הקיסרית המאוחרת"  וכן סמינרים בנושא האימפריה המונגולית, דרך המשי וההיסטוריה של מרכז אסיה. במקביל היא מלמדת גם בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת.

קראו פחות
Yael

פרופ' (אמריטה) יעל בן-תור

בודהיזם טיבטי

פרופ' יעל בן-תור עוסקת בחקר הדינמיקה של התפתחות המסורות הווז'רייניות (רכב היהלום) בתקופה הקלאסית בטיבט, תוך התמקדות בתהליך היצירה של הגוהייסמאג'ה טנטרה.

קרא עוד

התעניינותה בתרבות טיבט ובבודהיזם החלה בטיול הגדול שלה להודו לפני כמה עשורים. משום שלא ניתן היה אז ללמוד את השפה והתרבות הטיבטית בארץ, לימודיה הגבוהים היו בארה"ב באוניברסיטת אינדיאנה, שהייתה אחת האוניברסיטאות היחידות בזמנו אשר הציעה תכנית דוקטורט בתחום לימודי טיבט. אחד ממוריה היה טובטן ז‘יגמה נורבו, אחיו הבכור של הדלאי לאמה ה-14, אשר לימד שם במשך תקופה ארוכה. 
לאחר שובה ארצה התחילה להרצות באוניברסיטה העברית. במשך שנים לימדה באוניברסיטה את השפה הטיבטית הקלאסית וקורסים רבים ושונים, כולל התיאוריה והפרקטיקה של הבודהיזם ההודי והטיבטי, הספרות הבודהיסטית, הספרות הטיבטית, האדם והקוסמוס על פי הבודהיזם הטיבטי, ההיסטוריה התרבותית של טיבט, רכב השלמויות ורכב היהלום וכו'. כמו כן הדריכה תלמידים לתואר מוסמך ודוקטורט. 

קראו פחות
YB

פרופ' יגאל ברונר

שעת קבלה בתיאום מראש במייל, חדר 6710
5883679

תחום מחקרו של פרופ' יגאל ברונר הוא השפה, הספרות, והתאוריה הפואטית של הסנסקרית, ובאופן רחב יותר, ההיסטוריה האינטלקטואלית של הודו.

רותם

ד"ר רותם גבע

ראשת מדור הודו ואינדונזיה
יועצת מוסמך ובוגר מדור הודו ואינדונזיה
שעת קבלה בתיאום מראש, חדר 6120
5883580

ד"ר רותם גבע היא היסטוריונית של הודו המודרנית ותחומי מחקרה כוללים קולוניאליזם, לאומיות, היסטוריה אורבנית, חלוקות טריטוריאליות ואלימות המונית.

קרא עוד
היא השלימה את לימודי הדוקטורט בהיסטוריה באוניברסיטת פרינסטון ומחקר בתר-דוקטורט באוניברסיטה העברית בפרויקט המחקר JudgingHistories של ה- European Research Council  שעוסק בהיסטוריה הגלובלית של מלחמת העולם השנייה. החל משנת 2016 היא חברת סגל בחוג ללימודי אסיה ובחוג להיסטוריה. ספרה Delhi Reborn: Partition and Nation Building in India’s CapitalStanford University Press בהוצאת  עוסק בהיסטוריה של העיר דלהי בתקופת המעבר מקולוניאליזם לעצמאות, מעבר שהיה כרוך בחלוקתה של הודו ובאלימות המונית וחילופי אוכלוסין בדלהי. היא מלמדת את קורס "המבוא להודו המודרנית" וכן מגוון של סמינרים העוסקים בהיסטוריה ובחברה ההודית המודרנית והעכשווית, בכלל זה: "מגדר ומיניות בהודו המודרנית"; "הודו, פקיסטן והמלחמה הקרה"; "הבריטים בהודו: היסטוריה של קולוניאליזם"; "לאום, טריטוריה ואלימות המונית במאה העשרים"; "העיר הקולוניאלית והפוסט-קולוניאלית בהודו".

 

קראו פחות
tami

ד"ר תמר גרוסוולד עוזרי

מדור סין
שעת קבלה בתיאום מראש

תמר (תמי) גרוסוולד עוזרי היא משפטנית של סין המודרנית הבוחנת את הקשרים שבין פוליטיקה לבין מערכות החוק והמשפט בסין העכשווית והשפעתם על צמיחת המשק הסיני. 

קרא עוד

מחקריה בוחנים את ההיבטים הפוליטים והמשפטיים המתווים תהליכי פיתוח כלכלי בסין מ-1978 ועד ימינו, ואת השפעותיהם על החברה הסינית. תחומי התמחותה כוללים: התפתחות מערכת החוק והמשפט בסין העכשווית, משפט מסחרי (בפרט בתחומי התאגידים, שוק ההון, השקעות זרות), כלכלה פוליטית, עלייתה הכלכלית של סין בזירה הבינלאומית.

לתמי תארים במשפטים ובלימודי מזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית ומאוניברסיטת מישיגן, ארה"ב. באוניברסיטת מישיגן, היתה ד"ר גרוסוולד עוזרי מלגאית גרוטיוס בפקולטה למשפטים ועמיתה במכון ליברת'ל-רוגל ללימודי סין. היא הצטרפה לסגל האוניברסיטה העברית, לאחר תקופת פוסט דוקטורט בבית הספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד שם היתה עמיתת מחקר והוראה.

מחקריה האינטרדיסיפלינאריים עושים שימוש במתודולוגיות מחקר מתחומי המשפט והכלכלה הפוליטית על מנת לבחון שאלות כגון, מהי כלכלת שוק סוציאליסטית? במה מתבטא קפיטליזם מדיני בסין? כיצד משתלבת מערכת החוק והמשפט בתהליכי הצמיחה הכלכלית בסין? באילו אמצעים מניעה המדינה תהליכים כלכליים, ומהי מידת מעורבותם של גופי הממשל בקבלת החלטות עסקיות בתאגיד? מה מקומה של המפלגה הקומוניסטית הסינית בהקשרים מאקרו ומיקרו כלכליים?

כעת עוסקת ד"ר גרוסוולד עוזרי בכתיבת תוצאות מחקר המנתח את ההיבטים המשפטיים והפוליטיים שהתוו את הקמתן של חברות ציבוריות בסין ואת צמיחת שוק ההון הסיני. פרוייקטים נוספים שלה עוסקים בתמורות במעמדה של סין בזירה הכלכלית-גלובאלית תוך בחינת ביטויין של תמורות אלה בגישתה של סין כלפי המשפט הבינלאומי הכלכלי-מסחרי.

בחוג ללימודי אסיה מלמדת ד"ר גרוסוולד עוזרי את קורס המבוא "סין העכשווית" וכן קורסים וסמינרים המוצעים במסגרת התוכנית המשולבת עם מנהל עסקים ו\או תוכנית ההדגש עם יחב"ל, כגון: "ממשל בסין העכשווית: בין משפט לפוליטיקה"; "מדינה ופיתוח כלכלי בסין העכשווית"; "סין בע"מ" (השתלבותה של סין בכלכלה העולמית); "חוקה וזכויות אדם בסין המודרנית; "תאגידים והשקעות זרות בסין"

SSRN

קראו פחות
HG

ד"ר הלנה גרינשפון

מדור יפן

הלנה גרינשפון חוקרת ומלמדת על יפן המודרנית על ביטוייה השונים, הכוללים תרבות צריכה, התפתחות של מרחב ציבורי ,תרבות אורבנית, שינוי חברתי, מגדר וזהות לאומית.

קרא עוד
המחקר שלה מתמקד בהשפעתה של גלובליזציה על הרגלי הצריכה וההבנייה של המרחב הציבורי ביפן. כיצד ההתפשטות הגלובלית של רשתות בינלאומיות כמו סטארבקס משנות את פניה של העיר היפנית? כיצד מוצרים יומיומיים כמו קפה משקפים שינויים מרחיקי לכת בתרבות וזהות יפנית? איזה תפקיד משחק מגדר בשינויים אלה? כדי לענות על שאלות מסוג זה, יש לבחון מקרוב לא רק את המגמות הכלכליות והחברתיות ברמת המאקרו, אלא גם את פרקטיקות היום-יום ואת הדרך בה דימויים, ייצוגים וטעמים מועברים ומתפרשים על ידי אנשים.

בהוראת הקורסים שלה הלנה מתמקדת במבט אנתרופולוגי וסוציולוגי על מגמות חברתיות ותרבותיות ביפן העכשווית. היא משלימה את החומר התיאורטי והאתנוגרפי בחומרי עזר וויזואליים כגון קטעי ווידאו, פרסומות, צילומים ועוד. הקורסים מצריכים היכרות בסיסית עם ההיסטוריה היפנית, יכולת ניתוח וחשיבה ביקורתית. המטלות של הקורס, לרבות בחינות ועבודות, כוללות ניתוח טקסטים ומתן פרשנות אינדיבידואלית בהתבסס על החומר הנלמד. המטרה הינה לא רק הקניית ידע בסוגיות ספציפיות הקשורות לחברה ותרבות של יפן העכשווית, אלא גם יצירת מסגרת לדיון אקדמי במונחים כגון תרבות, זהות, מסורת ועוד.

פעילות מחוץ לחוג:

הלנה גרינשפון משמשת כמתאמת של יחידת אסיה במכון מחקר ע"ש הארי טרומן באוניברסיטה העברית. יחידת אסיה מרכזת חוקרים העובדים על ארצות אסיאתיות ומעבירה הרצאות, סמינרים וכנסים הקשורים באספקטים שונים של יחסים בינ"ל, היסטוריה, תרבות, פוליטיקה וכלכלה של מדינות אסיה.

כמו כן, הלנה מתפקדת כחברת וועד מנהל של האגודה הישראלית ללימודי יפן. האגודה הוקמה בשנת 2012 במטרה לגשר בין מוסדות אקדמיים המלמדים על יפן בארץ ובעולם, ולסייע ביצירת קהילה תוססת של סטודנטים וחוקרים בישראל. השנה האגודה קיימה את הכנס הראשון שלה, שהתמקד בסוגיות אורבניות ביפן. אתר האגודה ללימודי יפן: http://www.japan-studies.org/

הלנה הינה חברה בוועד הירושלמי של אגודת ידידות ישראל-יפן, ארגון התנדבותי שמתמקד בהפצה של תרבות יפנית בישראל, ומארגן סדנאות, הצגות וארועים אחרים החושפים את הקהל הישראלי לפניה השונות והמגוונות של התרבות היפנית. אתר אגודת הידידות: http://www.israel-japan.org/

קראו פחות
ליהי יריב לאור

ד"ר (אמריטה) ליהי יריב לאור

סין המודרנית
בתיאום מראש חדר 6406
5883726

ליהי יריב לאור מתרכזת בשני תחומים עיקריים: הטיפולוגיה של הלשון הסינית המודרנית ותרגומי התנ"ך לסינית.

קרא עוד

מראשית דרכה היא שלבה בלימודיה את תחומי הסינולוגיה והבלשנות בחוגים ללימודי מזרח אסיה ולבלשנות (הודו-אירופית) באוניברסיטה העברית, שבה השלימה את התואר הראשון והשני. היא השתלמה בפריז ((INALCO,  באוניברסיטה של קליפורניה, ברקלי בארה"ב במחלקות לשפות המזרח ולבלשנות, ובטייוואן. את עבודת הדוקטור בתחום הבלשנות הסינית (בהדרכתו של פרופ' קלוד הג'ג') כתבה באוניברסיטה של פריז 3 (סורבון, 1991).

במהלך לימודיה לתואר השני היא החלה ללמד את השפה הסינית בחוג ללימודי מזרח אסיה, ובהמשך לימדה קורסים העוסקים בבלשנות הסינית ובסוגיות של חברה ותרבות בסין.

היא כיהנה כראש החוג ללימודי מזרח אסיה וכיו"ר ועדת ההוראה של הפקולטה למדעי הרוח.

בין תפקידיה מחוץ לאוניברסיטה: יו"ר אקדמי של ועדת המקצוע – סינית (הממונה על בחינות הבגרות בסינית) במשרד החינוך ויו"ר אקדמי של ועדת ההיגוי לקידום קשרי ישראל עם סין והודו מטעם המועצה להשכלה גבוהה.

קראו פחות
anon

פרופ' (אמריטוס) רפי ישראלי

היסטוריה סינית ותרבות איסלאמית

פרופ' רפי ישראלי הוא מזרחן ומומחה לאסלאם, למזרח התיכון ולסין. הוא חבר וועדת ההיגוי של מרכז אריאל למחקרי מדיניות. חבר מערכת כתב העת "נתיב".

קרא עוד
הוא למד ערבית והיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים וב-1963 סיים תואר ראשון. המשיך בלימודי סין באוניברסיטת קליפורניה בברקלי וב-1970 קיבל את ה-MA בהיסטוריה של מזרח אסיה. הוא קיבל מלגה מאוניברסיטת סטנפורד ובעזרתה למד במשך כשנה סינית באוניברסיטת טאיוואן. בסיומה של השנה, ב-1971 חזר לברקלי ובמשך כשלוש שנים היה עמית מחקר במרכז ללימודים בינלאומיים של האוניברסיטה, במקביל ללימודי הדוקטורט שם. ב-1974 קיבל מאוניברסיטת ברקלי את ה-PhD בסינית ובהיסטוריה של האסלאם וחזר לישראל.

ישראלי כיהן החל מ-1974 כמרצה ואחר כך כפרופסור להיסטוריה סינית ולתרבות האסלאמית באוניברסיטה העברית וכעמית מחקר במכון טרומן. במקביל הוא כיהן גם במשרות ניהוליות באוניברסיטה, לרבות מתאם היחידה לחקר אסיה במכון טרומן ומנהל המרכז ללימודים קדם אקדמאיים וכן היה פרופסור אורח ולימד קורסים וביצע מחקרים באוניברסיטאות חוץ שונות, בארצות הברית (אוניברסיטת הרווארד ואחרות), קנדה, איטליה, אוסטרליה, יפן, בלגיה ועוד.

בשנים 1992–1996 היה ראש החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית. הוא כתב יותר מ-20 ספרים, בנוסף ליותר מ-100 מאמרים שהתפרסמו בעיתונות המקצועית בארץ ובעולם.

קראו פחות
AL

ד"ר אלון-צבי לבקוביץ'

מדור קוריאה
שעת קבלה: יום ד' בין השעות 10:00-11:00 חדר 5325
02-5881161

אלון-צבי לבקוביץ' חוקר ומלמד את ההיסטוריה המודרנית של צפון ודרום קוריאה. מחקריו עוסקים במדיניות החוץ והביטחון של חצי האי הקוריאני עם המזרח התיכון וסוגיות במדיניות חוץ וביטחון במזרח אסיה.

קרא עוד

Dr. Alon Levkowitz's PhD dissertation (2005 Hebrew University of Jerusalem) analyzed the defense policies of the United States' allies in Asia: Japan, South Korea and the Philippines. His research includes security and international relations issues in North East Asia. He published articles on Arms control in Asia, Korea - Middle East relations, United Sates forces in Asia and others. 

Dr. Levkowitz teaches courses on - the foreign and security policies of Asian nation, International Organizations in Asia and the Korean politics and history. 

קראו פחות
ira lyan

ד"ר אירה ליאן

ראשת מדור קוריאה
חדר 6116
בתיאום מראש
02-5880132

אירנה (אירה) ליאן עוסקת בסוציולוגיה של קוריאה המודרנית בדגש על הנס הכלכלי, הידוע גם בשם "הנס על נהר האן" והנס התרבותי, הידוע גם בשם "הגל הקוריאני" או הליו. מחקרי עוסקים במגוון של נושאים הנוגעים לדימוי של קוריאה בעולם העסקים, חדשנות וגניבה טכנולוגית, עוצמה רכה, תעשיות תרבות יצירתיות, לימודי פאנדום ועוד.

קרא עוד

היא סיימה את הדוקטורט בלימודי ארגון במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית (2017). אחרי השתלמויות פוסט-דוקטורט בירושלים, ברלין ואוקספורד אירה חזרה לחוג ללימודי אסיה בתור ראשת המדור ללימודי קוריאה.

אירה מלמדת קורסי חובה על החברה הקוריאנית בעידן המודרני והפרה-מודרני וקורסי בחירה לתואר ראשון אודות "הנס הכלכלי הקוריאני" ו"תרבות פופולרית בדרום קוריאה" ו-"מגדר ומיניות בקולנוע וספרות קוריאנית." בעבר היא ניהלה שתי תכניות דו-חוגיות עם מנהל עסקים (2013-2017) ועם יחסים בינלאומיים (2016-2017) וריכזה את הקורסים עם מרצים-אורחים - אנשי עסקים, דיפלומטים ואקדמאים – "פורום כלכלות מזרח אסיה" ו-"אסיה בזירה הבינלאומית."

פרסומים נבחרים:

1. Lyan, Irina (2021). “Koreans are the Israelis of the East”: A postcolonial reading of cultural similarities in cross-cultural management. Culture and Organization (link).

2. Lyan, Irina (2021). “Start-up Nation” vs. “The Republic of Samsung:” Power and politics in the partner choice discourse in Israeli-Korean business collaboration. Critical Perspectives in International Business (link).

3. Lyan, Irina (2021). Between two homelands: Diasporic nationalism and academic pilgrimage of the Korean Christian Community in Jerusalem. S/N Korean Humanities, 7(1), 37-70. (link).

4. Lyan, Irina and Frenkel, Michal (2020). Industrial espionage revisited: Host country-foreign MNC legal disputes and the postcolonial imagery. Organization (link). 

5. Lyan, Irina (2019). Welcome to Korea Day: From diasporic to fan-nationalism. International Journal of Communication, 13, 3764-3780 (link). 

6. Otmazgin, Nissim and Lyan, Irina (2018). Fan entrepreneurship: Fandom, agency, and the marketing of Hallyu in Israel. Kritika Kultura, 32, 288-307 (reprinted in Transcultural Fandom and the Globalization of Hallyu. Edited by Park Gil-Sung, Nissim Otmazgin and Keith Howard. Seoul: Korea University Press, pp. 155-179) (link).

 

 


 

 
קראו פחות
MM

פרופ' (אמריטוס) מירון מדזיני

מראשוני החוקרים של יפן המודרנית בישראל

פרופ' מירון מֶדְזִינִי הוא פרופסור ללימודי יפן באוניברסיטה העברית בירושלים וממקימי החוג למזרח אסיה והראשון שלימד על יפן באוניברסיטה ישראלית. הוא שימש דובר לשכת ראש הממשלה של לוי אשכול, גולדה מאיר ויצחק רבין (כהונה ראשונה) וראש לשכת העיתונות הממשלתית. 

קרא עוד

 

הוא למד בסיטי קולג' בניו יורק. בשנים 1957–1959 עבד כעוזר נספח העיתונות בשגרירות ישראל בוושינגטון. ב-1960 קיבל תואר מוסמך מאוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון ביחסים בינלאומיים. בין 1959 ועד 1962 למד יפנית ולימודי המזרח הרחוק באוניברסיטת הרווארד ממנה קיבל תואר דוקטור. עם חזרתו לארץ בספטמבר 1962 נתמנה למנהל לשכת העיתונות הממשלתית בירושלי, ובמקביל היה ממקימי החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים.
ב-1966 מונה לדובר לשכת ראש הממשלה לוי אשכול. ביולי 1973 נתבקש לשמש גם כדובר לשכת ראש הממשלה גולדה מאיר, וכמה חודשים של יצחק רבין בכהונתו הראשונה כראש ממשלה. ביולי 1976 מונה למנהל לשכת העיתונות הממשלתית. 

בין השנים 1978 עד 1995 שימש בכמה תפקידים בכירים בקרן היסוד, המגבית המאוחדת לישראל כולל אחראי על מבצעים, פיתוח מנהיגות ומנהל החטיבה לארצות דוברות אנגלית. לאחר שפרש מקרן היסוד, מדזיני המשיך ללמד באוניברסיטאות בישראל לימודי מזרח אסיה, בין השאר בבית הספר לתלמידי חו"ל של האוניברסיטה העברית בירושלים. ספרו "גולדה: ביוגרפיה פוליטית" זכה לפרס ראש הממשלה בשנת 2010.

בשנת 2016 קיבל מירון מדזיני את אות מסדר השמש העולה על תרומתו לקידום לימודי יפן.

 

קראו פחות
orna

ד״ר אורנה נפתלי

מדור סין
ראשת מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה
שעות קבלה (תשפ"ב, 2021-22): סמס' א': ד', 12:15-13:15; סמס' ב': ד', 11:00-12:00. חדר 6338 רוח
02-5883577

 

אורנה נפתלי עוסקת באנתרופולוגיה של סין המודרנית והעכשווית, בדגש על חינוך, משפחה וגידול ילדים, ותרבות ילדים ונוער בסין מאז 1949 ועד ימינו.

קרא עוד

אורנה היא בוגרת החוג ללימודי מזרח-אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים; בעלת תואר שני במחקר התרבות מטעם אוניברסיטת תל-אביב, ותואר שני ושלישי באנתרופולוגיה מאוניברסיטת קליפורניה (UCSB) . מחקריה עוסקים במגוון נושאים הנוגעים לילדים ונוער, משפחה וחינוך בסין, ובכלל זה: הגלובליזציה של החינוך הסיני; מושג הפרטיות בקרב משפחות המעמד הבינוני בסין העירונית העכשווית; העלייה בחשיבות השיח הפסיכולוגי בשדה החינוך וגידול הילדים בסין העכשווית; לאומיות, צבא ומלחמה בחינוך הסיני; ותפיסות של אזרחות וזכויות הילד בסין, נושא שעמד גם במרכז ספרה הראשון,  Children, Rights and Modernity in China (2014).

ספרה השני, Children in China (2016), סוקר את התמורות העיקריות שהתחוללו בחייהם של ילדים ובתפיסת הילדות בסין מאז תחילת יישום הרפורמות הכלכליות ב-1978. הספר בוחן היבטים כגון חינוך במשפחה ובבית-הספר, הרגלי צריכה, תהליכי גיבוש זהויות, ויחסים חברתיים ומשפחתיים של ילדים ובני-נוער בסין העכשווית, ומנתח את הגורמים וההשלכות של מגמות כגון: הצמיחה של תפיסות ופרקטיקות חדשות בתחום החינוך, הטיפול וההגנה על ילדים בסין כתוצאה מתהליכי גלובליזציה, שינויים בטכניקות המשילות של המפלגה הקומוניסטית הסינית וההתגבשות של מעמד-ביניים עירוני חדש; העצמת הילד במשפחה ומחוצה לה בעקבות יישום מדיניות הילודה; והעלייה של הילד כצרכן עצמאי בכלכלת השוק החדשה של סין. לצד זאת, הספר דן גם בהשפעות התמורות המבניות בכלכלת סין, השינויים במדיניות החינוך הממשלתית וגלי ההגירה הכפרית המסיבית לערים על חינוכם ורווחתם של ילדים בעיר ובכפר ועל מצב הריבוד החברתי-כלכלי בסין של היום.

אורנה כותבת ספר על אודות החינוך, הלאומיות והמיליטריזציה בסין העכשווית אשר מתבסס על ניתוח של מקורות ממשלתיים, תקשורתיים וחינוכיים ועל נתונים משני פרויקטים של מחקר שטח שנערך בסין בשנים 2012-2019. הספר בוחן את הקידום של ערכים וטכניקות צבאיים בחינוך הסיני של העשור האחרון, מתעכב על ההצטלבות בין מגמה זו לבין הבניות של לאומיות, גבריות ונשיות בשיח הציבורי והממשלתי בסין, ומנתח תפיסות של צבא ומלחמה בקרב בני-נוער מרקעים שונים בסין העכשווית.

 

היא מלמדת קורסים שונים על החברה הסינית בעידן המודרני והעכשווי, ובכלל זה: "מגדר ומיניות בסין המודרנית"; "מדינה ומשפחה בסין המודרנית"; "החברה הסינית העכשווית: מבט אנתרופולוגי"; "תקשורת ואינטרנט בסין העכשווית"; "צרכנות ומעמד בסין"; "התנגדות ומחאה בסין" ו"שיטות מחקר של החברה והפוליטיקה בסין המודרנית".

אורנה מנחה סטודנטים שכותבים עבודות מחקר לתואר שני ושלישי אודות מגוון נושאים הנוגעים לחברה ותרבות בסין המודרנית והעממית (1949-היום), ובפרט מחקרים הנוגעים לנושאים של ילדים ונוער; מגדר ומשפחה; לאומיות פופולרית; צבא ומלחמה בחינוך הסיני; זכויות הילד ותודעת חוק ומשפט בקרב צעירים בסין.

 

פרסומים נבחרים:

Naftali, Orna. 2021. "Celebrating Violence? Children, Youth, and War Education in Maoist China (1949-76)". Journal of the History of Childhood and Youth 14 (2): 254-273

Naftali, Orna. 2021. "'Being Chinese Means Becoming Cheap Labour': Education, National Belonging, and Social Positionality among Youth in Contemporary China". The China Quarterly 245: 51–71

Naftali, Orna. 2020. "Youth Military Training in China: Learning to 'Love the Army'". Journal of Youth Studies. Published Online first, pp. 1-19. 10.1080/13676261.2020.1828847

Naftali, Orna. 2020. "'Life is Wonderful because of the Military': PLA Recruitment Campaigns in Contemporary China". In Brendan Maartens and Tom Bivins (eds.). Propaganda and Public Relations in Military Recruitment: Promoting Military Service in the Twentieth and Twenty-First Centuries. Pp. 178-191. London: Routledge

Naftali, Orna. 2019. "Rights of Children and Youth in China: Protection, Provision, and Participation". In Sarah Biddulph and Joshua Rosenzweig (eds.). Handbook on Human Rights in China. Pp. 273-99. Cheltenham, UK and Northampton, MA, USA: Edward Elgar 

Naftali, Orna. 2018. "'These War Dramas are like Cartoons': Education, Media Consumption, and Chinese Youth Attitudes towards Japan". Journal of Contemporary China 27 (113): 703-718

Naftali, Orna. 2016. Children in China (China Today Series). Cambridge, UK: Polity Press

Naftali, Orna. 2014. Children, Rights, and Modernity in China: Raising Self-Governing Citizens (Studies in Childhood and Youth). Basingstoke, Hampshire: Palgrave Macmillan

Naftali, Orna. 2014. "Chinese Childhood in Conflict: Children, Gender, and Violence in China of the 'Cultural Revolution' Period (1966-76)." Oriens Extremus 53: 85-110

Naftali, Orna. 2014. "Marketing War and the Military to Children and Youth in China: Little Red Soldiers in the Digital Age." China Information: A Journal on Contemporary China Studies 28 (1): 3-25

 

 

 

 

קראו פחות
YURI

פרופ' יורי פינס

ראש החוג ללימודי אסיה
חדר 6145
שעת קבלה: יום ב' 11:30-12:30 יש לתאם כל ביקור בדוא"ל מראש! טלפון בחדר: 02-5882853, בחופשה שעות הקבלה תהיינה רק בתיאום מראש
054-8820250

תחום ההתמחות העיקרי של פרופ' יורי פינס הוא הגות פוליטית ותרבות פוליטית בסין המסורתית, ובייחוד בתקופה הקדם-קיסרית (דהיינו לפני הקמת הקיסרות הסינית ב-221 לפנה"ס).

קרא עוד

מדוע הפכה הקיסרות הסינית לישות הפוליטית שהאריכה ימים יותר מכל ממלכה אחרת בתולדות האנושות? בתשובה על השאלה הזו יורי בוחן רעיונות, ערכים ודפוסי פעילות שעיצבו את התנהלותה של הקיסרות הסינית מראשיתה ולאורך ההיסטוריה שלה. במקביל הוא עוסק במגוון סוגיות הקשורות בהיסטוריה פוליטית, חברתית ודתית של סין הטרום-קיסרית וסין הקיסרית המוקדמת, וכן בהיסטוריוגרפיה של סין המסורתית. בשנים האחרונות הוא מתעניין גם בסוגיית הקשר בין העבר להווה של סין. באיזו מידה משפיעה המורשת הקיסרית על סין העכשווית? האם המהפכות של המאה ה-20 בישרו על כריתת הגט של סין המסורתית עם עברה האימפריאלי או שמא מדובר בסוג ייחודי של ההתחדשות הקיסרות במתכונת חדשה? מה מעמדה של המורשת הרעיונית של סין המסורתית בעידן המודרני?  בחיפוש אחר התשובות לשאלות הללו אני מרחיב את תחום המחקר שלי למכלול ההיסטוריה הסינית המסורתית והמודרנית.
 
הוראתו משקפת את מגוון האינטרסים המחקריים שלו. הוא מלמד  שני קורסים עיקריים לתואר בוגר: מבוא היסטורי של "סין בעידן המהפכות, 1978-1900" וכן שו"ס "ההגות הפוליטית בסין הקדומה". לתלמידי המוסמך הוא מציע את סמינר הליבה "תרבות פוליטית בסין המסורתית" ושיעור "שיטות מחקר בהיסטוריה הסינית" (ניתנים אחד לשנתיים). בנוסף הוא מלמד קורסים היסטוריים לתואר בוגר וקורסים המבוססים על קריאת טקסטים סיניים במקור לתלמידי המוסמך.
 
קראו פחות
דרור

ד"ר דרור קוכן

רכז התכנית המשותפת של לימודי אסיה עם מנהל-עסקים
רכז הדגש אסיה בזירה הבינ"ל
שעות קבלה: יום ב', בתיאום מראש

קרא עוד
עמית הוראה בחוג ללימודי אסיה ובחוג לגאוגרפיה ורכז התוכנית המשותפת לחוג ללימודי אסיה ובית הספר למנהל עסקים. המחקר של דרור עוסק בתהליכים פוליטיים, כלכליים וחברתיים בסין העכשווית ומתמקד בהגירה פנימית מן הכפר לעיר, שינויים עירוניים ותכנון עירוני, ובהשתנותם של מרחבים ציבוריים עירוניים בסין העכשווית. פרסומיו האחרונים כוללים:

Kochan D. (2018) "The Prospects and Challenges of Socially Engaged Urban Planning and Architecture in Contemporary China", Journal of Planning Education and Researchhttps://doi.org/10.1177/0739456X18796635

Kochan D. (2016) “Home is where I lay down my hat? The Complexities and Functions of Home for Rural-to-Urban Migrants in Contemporary China”, Geoforum 71(1):21-32

Kochan, D. (2016) “(Re)placing Migrants’ Mobility: A Multi-method Approach to Integrating Space and Mobility in the Study of Migration”, Migration Studies. 4 (2): 215-237.

Kochan, D. (2015) “Placing the Urban Village: A Spatial Perspective on the Development Process of Urban Villages in Contemporary China”, International Journal of Urban and Regional Research, 39(5): 927–947

 

 

 

קראו פחות
Avital

ד״ר אביטל רום

Louis Frieberg Postdoctoral Fellow
Chinese Studies

Dr Rom is a Louis Frieberg Postdoctoral Fellow during the autumn-winter semester of the academic year 2021-22. She earned her BA in East Asian Studies (2013) from Tel-Aviv University; and her MPhil (2015) and PhD (2020) in Chinese Studies from the University of Cambridge. 

קרא עוד

Her research focuses on the social and political aspects of hearing, sound, and silence in early China (particularly the Warring States and Western Han periods). Her doctoral dissertation, titled Polyphonic Thinking: Music and Authority in Early China, examined the rhetorical and political functions of music in the Warring States (453-221 BCE) and Western Han (206 BCE – 9 CE) periods. Currently, she researches the social history of deafness in early China, and editing a volume on the history of disability in ancient China, titled Other Bodies: Disability and Bodily Impairment in Early China. She is also finalising the manuscript of a monograph based on her doctoral dissertation. 

 

Dr Rom has been teaching Classical Chinese at the University of Cambridge since 2016. This semester, she will be teaching an MA course titled ‘Music and Political Authority in Chinese History – From the Warring States to Early Medieval Times.’ Her publications include the articles ‘Echoing Rulership: Understanding Musical References in the Huainanzi’ (Early China, 2017) and ‘Beat the Drums or Break Them: Bells and Drums as Communication Devices in Early Chinese Warfare’ (Journal of Chinese Military History, 2020). 

קראו פחות