פרופ' מיכל בירן

MB
פרופסור מן המניין
מנהלת פרוייקט מחקר על האימפריה המונגולית
יועצת מוסמך - מדור סין (בתשפא במכון ללימודים מתקדמים)
סמסטר ב - יום ד 9:15-10:15
5883460

תחום המחקר שלי הוא ההיסטוריה של נוודי מרכז אסיה, בדגש חזק על האימפריה המונגולית (מאות 13-14) והקשרים בין סין, מרכז אסיה ועולם האסלאם בתקופה הפרה מודרנית.

תחום המחקר שלי הוא ההיסטוריה של נוודי מרכז אסיה, בדגש חזק על האימפריה המונגולית (מאות 13-14) והקשרים בין סין, מרכז אסיה ועולם האסלאם בתקופה הפרה מודרנית. את כל התארים עשיתי באוניברסיטה העברית (כולם בהצטיינות יתרה), כשבמהלך הלימודים שהיתי שנה בסין, באוניברסיטת שאנדונג, ושנה באוניברסיטת הרוארד בארה"ב. את הפוסט דוקטורט עשיתי במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון, ארה"ב.

אני עובדת כרגע על מספר פרויקטים גדולים, הראשי שבהם, במימון הEuropean Research Council  (ERC) עוסק בתנועות- של אנשים, רעיונות וחפצים- לאורך אירואסיה המונגולית- מסין דרך עראק ועד איטליה- ובהשלכות של תנועות אוכלוסין עצומות אלו על ההיסטוריה העולמית. במקביל אני עובדת על ספר על ההיסטוריה של מרכז אסיה תחת השלטון המונגולי, פרויקט הממומן ע"י הקרן הלאומית למדע. פרויקט נוסף המתוכנן להתחיל בקיץ 2014  וממומן ע"י קרן הומבולדט הוא פרויקט ישראלי-מונגולי-גרמני המשלב מחקר היסטורי וחפירות ארכאולוגיות בעיר קראקורום,  ששימשה כבירת האימפריה המונגולית (1237-1260). כמו כן, יחד עם  Kim Hodong  אני עורכת כעת את הספר The Cambridge History of the Mongol Empire   עבור הוצאת הספרים של אוניברסיטת קיימברידג' (2 כרכים).

פרסמתי 3 ספרים, קובץ ערוך אחד (השני עתיד לצאת בקרוב), ומעל 40 מאמרים בספרים ובכתבי-עת. זכיתי במספר פרסים, ביניהם פרס נשיא האוניברסיטה לחוקר צעיר מצטיין ע"ש יורם בן פורת (2005); פרס ברונו מטעם יד הנדיב בתחום לימודי האסלאם והמזה"ת (2006); פרס לנדאו מטעם מפעל הפיס בתחום חקר ההסטוריה של מזרח אסיה ותרבויותיה (2007); ופרס ע"ש אנה-ליסה מאייר מטעם קרן הומבולדט הגרמנית (2012).  שימשתי במספר תפקידים באוניברסיטה ביניהם ראש התכנית לדוקטורנטים מצטיינים בפקולטה למדעי הרוח (2009-2011). החל מאוקטובר 2012 אני משמשת כראשת מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה.

בחוג אני מלמדת את המבוא "סין הקיסרית המאוחרת"  וכן סמינרים בנושא האימפריה המונגולית, דרך המשי וההיסטוריה של מרכז אסיה. במקביל אני מלמדת גם בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת.