מדור יפן

ניסים אוטמזגין

פרופ' ניסים אוטמזגין

דיקן הפקולטה למדעי הרוח
050-7808440
nissim.otmazgin@mail.huji.ac.il
חדר 5403 (לשכת הדיקן)
בתיאום מראש עם לאה, ע. הדיקן: humdean_office@savion.huji.ac.il

ניסים אוטמזגין עוסק בתפוצת התרבות היפנית במזרח אסיה ובהפיכתה של יפן ממדינה המזוהה עם כלכלה ותעשייה מפותחת למדינה בעלת עצמה תרבותית חוצת-גבולות.

קרא עוד

את לימודי התואר הראשון הוא סיים בהצטיינות באוניברסיטה העברית במדע המדינה ולימודי מזרח אסיה. עם סיום התואר, הוא טס ליפן להמשיך את לימודיו הודות למלגה מממשלת יפן ולאחר שש שנים מאתגרות, במרץ 2007 סיים את הדוקטורט באוניברסיטת קיוטו. הדוקטורט שלו, שעוסק בייצוא של התרבות הפופולארית היפנית אל אסיה, זכה באוקטובר 2007 בפרס יוקרתי ביפן (פרס איאואה לחקר אזור אסיה והפסיפיק). כחלק ממחקר הדוקטורט הוא שהה תקופות ארוכות בהונג-קונג, סינגפור, שנחאי, בנגקוק וסיאול. כיום הוא מרצה בכיר בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מתמחה בפוליטיקה, חברה, ותרבות ביפן המודרנית.
 
 
מחקרו עוסק בתפוצת התרבות היפנית במזרח אסיה ובהפיכתה של יפן ממדינה המזוהה עם כלכלה ותעשייה מפותחת למדינה בעלת עצמה תרבותית חוצת-גבולות. כחלק ממחקר רחב זה, הוא בוחן את מסלול היצירה והתפוצה של התרבות הפופולארית היפנית באסיה (בעיקר אנימציה, סרטים, תכניות טלוויזיה, ומוסיקה), את מדיניות הממשלה היפנית כלפי תעשיות התרבות, את המימדים התרבותיים ביחסי יפן-דרום מזרח אסיה מאז מלחמת העולם השנייה, ואת ההשפעה של תפוצת התרבות הפופולארית על תהליכי רגיונילזציה (אזוריות) בצפון מזרח ודרום מזרח אסיה.
 
הוא היה חוקר אורח במספר מוסדות אקדמיים מובילים: מרכז ללימודי דרום מזרח אסיה באוניברסיטת קיוטו (אפריל-ספטמבר 2007), מרכז ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת קורנל (יוני-ספטמבר 2009, יולי-אוגוסט 2011), מרכז ללימודים בינלאומיים, סיאנס-פו, פאריס (פברואר-מרץ 2011), החוג ללימודי יפן באוניברסיטה הלאומית של סינגפור (אוקטובר 2011), החוג ללימודי יפן באוניברסיטת סידני (יולי-אוגוסט 2012), ובפקולטה ללימודי מדיניות באוניברסיטת דושישה, קיוטו (מרץ-ספטמבר 2013). 
 
ניסים מלמד שני קורסי מבוא גדולים ("מבוא לתולדות יפן המודרנית" ו-"פוליטיקה ומדיניות חוץ של יפן") ושני סמינרים מתקדמים ("יחסי יפן-דרום מזרח אסיה אחרי המלחמה" ו- "שיטות מחקר בפוליטיקה וחברה של יפן"). הוא גם חוקר עמית במכון המחקר ע"ש טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית ומשמש במקביל כיו"ר הועדה האקדמית של מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה.

בדצמבר 2012 הוענק לניסים פרס נשיא האוניברסיטה העברית ע"ש פרופסור יורם בן-פורת לחוקר צעיר מצטיין.
 
ניסים נמנה על ממייסדי האגודה הישראלית ללימודי יפן (איל"י) והחל ממרץ 2012 משמש כיו"ר האגודה.
הוא כיהן כראש החוג ללימודי אסיה, ונבחר לדיקן הפקולטה למדעי הרוח בחודש יוני 2021.

 

 

 
קראו פחות
סגל אקדמי בכיר
מדור יפן
מדור יפן
דני אורבך

פרופ׳ דני אורבך

יועץ מוסמך - מדור יפן
5883554
dannyorbach@gmail.com
שעת קבלה: בתיאום מראש חדר 6123

דני אורבך הוא היסטוריון צבאי. הוא למד באוניברסיטאות תל אביב וטוקיו, וקיבל את הדוקטורט שלו באוניברסיטת הרווארד. הוא מתמחה בחקר הפיכות, התנקשויות פוליטיות ואי ציות צבאי, דינמיקה של פשעי מלחמה, הרפתקנים צבאיים וההיסטוריה של המודיעין. 

קרא עוד
שני ספריו האחרונים הם The Plots against Hitlerמחקר על רשתות הקשר נגד היטלר בצבא הגרמני, ו-Curse on this Country: The Rebellious Army of Imperial Japanעל תרבות אי הציות בצבא היפני והאופן שבו הובילה את יפן למלחמת העולם השנייה. "המזימות נגד היטלר" יצא גם במהדורה עברית (ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר) וכן מהדורות בצ'כית, איטלקית, ספרדית, קרואטית, רומנית ותאית,  ו"קללה על הארץ" תורגם לעברית בהוצאת אוניברסיטת תל אביב כ"בוגדים למען המולדת - המורדים הפטריוטים של יפן". 

דני כותב ספר על מרגלים וסוכנים כפולים נאצים במלחמה הקרה, שעתיד לצאת בהוצאת Hurst הבריטית, ועורך ביחד עם עמיתים מחקרים על היסטוריה טרנס-לאומית של ריגול במאה ה-20 ודינמיקה של מעשי טבח לא מכוונים בזמן סכסוך אלים. כבלוגר פוליטי, הוא כותב באופן סדיר לתקשורת הישראלית, ובעבר כתב גם בג'רוזלם פוסט. מבחר ממאמריו האקדמיים ניתן לקרוא בדף שלו ב-academia.eduבאתר שלו באמזון ובבלוג שלו, הינשוף. הוא גם מנהל את הפודקאסט "סוכן משולש" על מודיעין וריגול, שאפשר להאזין לו כאן.

 

Dr. Danny Orbach is a military historian. A graduate of Harvard University, he specializes in the study of coups d'etat, political assassinations and military disobedience, and also in the dynamics of war crimes, military adventurism and the history of intelligence. His lastest books are The Plots against Hitler (Houghton Mifflin Harcourt), a study of the anti-Nazi resistance in the German army, and Curse on this Country: The Rebellious Army of Imperial Japan (Cornell University Press), on the culture of insubordination in the Japanese Imperial Army and the roots of the Pacific War. Currently, he is studying military adventurism in the East Asian sphere in the late 19th and early 20th centuries, and is a co-author in projects on the dynamics of unplanned massacres and the  transnational history of espionage in the twentieth century. He is also writing a book on Nazi intelligence veterans in the Cold War. 

In addition, Danny Orbach runs "The Owl", a blog on politics and history in Hebrew, and the podcast "Triple Agent" on intelligence and espionage. He also contributes regularly to the Israeli media on issues of military history and national security.

 

 

 

קראו פחות
סגל אקדמי בכיר
מדור יפן
מדור יפן
HG

ד"ר הלנה גרינשפון

מדור יפן
helena.grinshpun@mail.huji.ac.il

הלנה גרינשפון חוקרת ומלמדת על יפן המודרנית על ביטוייה השונים, הכוללים תרבות צריכה, התפתחות של מרחב ציבורי ,תרבות אורבנית, שינוי חברתי, מגדר וזהות לאומית.

קרא עוד
המחקר שלה מתמקד בהשפעתה של גלובליזציה על הרגלי הצריכה וההבנייה של המרחב הציבורי ביפן. כיצד ההתפשטות הגלובלית של רשתות בינלאומיות כמו סטארבקס משנות את פניה של העיר היפנית? כיצד מוצרים יומיומיים כמו קפה משקפים שינויים מרחיקי לכת בתרבות וזהות יפנית? איזה תפקיד משחק מגדר בשינויים אלה? כדי לענות על שאלות מסוג זה, יש לבחון מקרוב לא רק את המגמות הכלכליות והחברתיות ברמת המאקרו, אלא גם את פרקטיקות היום-יום ואת הדרך בה דימויים, ייצוגים וטעמים מועברים ומתפרשים על ידי אנשים.

בהוראת הקורסים שלה הלנה מתמקדת במבט אנתרופולוגי וסוציולוגי על מגמות חברתיות ותרבותיות ביפן העכשווית. היא משלימה את החומר התיאורטי והאתנוגרפי בחומרי עזר וויזואליים כגון קטעי ווידאו, פרסומות, צילומים ועוד. הקורסים מצריכים היכרות בסיסית עם ההיסטוריה היפנית, יכולת ניתוח וחשיבה ביקורתית. המטלות של הקורס, לרבות בחינות ועבודות, כוללות ניתוח טקסטים ומתן פרשנות אינדיבידואלית בהתבסס על החומר הנלמד. המטרה הינה לא רק הקניית ידע בסוגיות ספציפיות הקשורות לחברה ותרבות של יפן העכשווית, אלא גם יצירת מסגרת לדיון אקדמי במונחים כגון תרבות, זהות, מסורת ועוד.

פעילות מחוץ לחוג:

הלנה גרינשפון משמשת כמתאמת של יחידת אסיה במכון מחקר ע"ש הארי טרומן באוניברסיטה העברית. יחידת אסיה מרכזת חוקרים העובדים על ארצות אסיאתיות ומעבירה הרצאות, סמינרים וכנסים הקשורים באספקטים שונים של יחסים בינ"ל, היסטוריה, תרבות, פוליטיקה וכלכלה של מדינות אסיה.

כמו כן, הלנה מתפקדת כחברת וועד מנהל של האגודה הישראלית ללימודי יפן. האגודה הוקמה בשנת 2012 במטרה לגשר בין מוסדות אקדמיים המלמדים על יפן בארץ ובעולם, ולסייע ביצירת קהילה תוססת של סטודנטים וחוקרים בישראל. השנה האגודה קיימה את הכנס הראשון שלה, שהתמקד בסוגיות אורבניות ביפן. אתר האגודה ללימודי יפן: http://www.japan-studies.org/

הלנה הינה חברה בוועד הירושלמי של אגודת ידידות ישראל-יפן, ארגון התנדבותי שמתמקד בהפצה של תרבות יפנית בישראל, ומארגן סדנאות, הצגות וארועים אחרים החושפים את הקהל הישראלי לפניה השונות והמגוונות של התרבות היפנית. אתר אגודת הידידות: http://www.israel-japan.org/

קראו פחות
סגל הוראה נוסף
מדור יפן
מדור יפן
MM

פרופ' (אמריטוס) מירון מדזיני

מראשוני החוקרים של יפן המודרנית בישראל
mmedzini@zahav.net.il

פרופ' מירון מֶדְזִינִי הוא פרופסור ללימודי יפן באוניברסיטה העברית בירושלים וממקימי החוג למזרח אסיה והראשון שלימד על יפן באוניברסיטה ישראלית. הוא שימש דובר לשכת ראש הממשלה של לוי אשכול, גולדה מאיר ויצחק רבין (כהונה ראשונה) וראש לשכת העיתונות הממשלתית. 

קרא עוד

 

הוא למד בסיטי קולג' בניו יורק. בשנים 1957–1959 עבד כעוזר נספח העיתונות בשגרירות ישראל בוושינגטון. ב-1960 קיבל תואר מוסמך מאוניברסיטת ג'ורג'טאון בוושינגטון ביחסים בינלאומיים. בין 1959 ועד 1962 למד יפנית ולימודי המזרח הרחוק באוניברסיטת הרווארד ממנה קיבל תואר דוקטור. עם חזרתו לארץ בספטמבר 1962 נתמנה למנהל לשכת העיתונות הממשלתית בירושלי, ובמקביל היה ממקימי החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים.
ב-1966 מונה לדובר לשכת ראש הממשלה לוי אשכול. ביולי 1973 נתבקש לשמש גם כדובר לשכת ראש הממשלה גולדה מאיר, וכמה חודשים של יצחק רבין בכהונתו הראשונה כראש ממשלה. ביולי 1976 מונה למנהל לשכת העיתונות הממשלתית. 

בין השנים 1978 עד 1995 שימש בכמה תפקידים בכירים בקרן היסוד, המגבית המאוחדת לישראל כולל אחראי על מבצעים, פיתוח מנהיגות ומנהל החטיבה לארצות דוברות אנגלית. לאחר שפרש מקרן היסוד, מדזיני המשיך ללמד באוניברסיטאות בישראל לימודי מזרח אסיה, בין השאר בבית הספר לתלמידי חו"ל של האוניברסיטה העברית בירושלים. ספרו "גולדה: ביוגרפיה פוליטית" זכה לפרס ראש הממשלה בשנת 2010.

בשנת 2016 קיבל מירון מדזיני את אות מסדר השמש העולה על תרומתו לקידום לימודי יפן.

 

קראו פחות
אמריטי
מדור יפן
מדור יפן
בן עמי שילוני

פרופ' (אמריטוס) בן עמי שילוני

מראשוני החוקרים של יפן בישראל
נשיא כבוד של האגודה הישראלית ללימודי יפן

פרופ' בן-עמי שילוני בעל תואר ראשון ושני מן האוניברסיטה העברית ודוקטורט מאוניברסיטת פרינסטון. הוא לימד באוניברסיטה העברית משנת 1971 וזכה פעמיים בפרס מייקל מילקן על הצטיינות בהוראה. בשנת 2000 הוענק לו עיטור "כוכב הזהב והכסף" מטעם קיסר יפן על תרומתו להפצת תרבות יפן בישראל.

קרא עוד

בן-עמי שילוני שימש מרצה אורח ועמית מחקר באוניברסיטאות הרווארד, אוקספורד, קיימברידג', קולורדו, טוקיו  וברקליי. בשנת 2010 הוא זכה בפרס של "קרן יפן" והתקבל אצל הקיסר והקיסרית בארמון. הוא כתב ספרים בעברית, אנגלית ויפנית. ספריו בעברית הם: "יפן המסורתית: תרבות והסטוריה", "יפן המודרנית: תרבות והסטוריה" ו"יפן במבט אישי" (כולם בהוצאת שוקן). נושאי מחקריו הם יפן במאות ה-19 וה-20, היהודים והיפנים ומוסד הקיסרות היפני. משמש פרשן בתקשורת לנושאי יפן וקוריאה.

קראו פחות
אמריטי
מדור יפן
מדור יפן
דן שרר

ד"ר דן שרר

מדור יפן
Dan.Sherer@mail.huji.ac.il
חדר: מדעי הרוח 6315 שעת קבלה יום ד 14:00 - 16:00

דן שרר הוא היסטוריון שחוקר את יפן הקדם-מודרנית, בפרט בתקופת הסנגוקו (המאה ה-15 וה-16). מחקרו מתמקד במערכות פוליטיות קטנות יחסית, ובוחן כיצד המערכות הללו פעלו ואת יחסיהן עם משטרי הלוחמים ששלטו ולחמו ביפן במאות 15-16.

קרא עוד

דן סיים תואר שלישי באוניברסיטת דרום קליפורניה (USC), ולאחר מכן ביצע מחקר במכון להיסטוריוגרפיה באוניברסיטת טוקיו (Tokyo University Historiographical Institute)  וב-Kyoto Institute Library and Archive.

פרויקט המחקר שלו מתמקד במקדשים הבודהיסטיים של כת הניצ'ירן ביפן. מקדשים אלה הקימו מועצה אשר משלה בכת, ודרכה ניהלו משא ומתן עם השליטים הלוחמים ועם חצר הקיסר כיחידה אחת ולא כמקדשים נפרדים. מחקרו של ד"ר שרר עוקב אחר פעולת המועצה ובוחן כיצד סייעה למקדשים לשרוד תקופה אלימה ומסוכנת יחסית ביפן מבלי שנאלצו להתערב בלחימה בעצמם. בנוסף, ד"ר שרר חוקר גם שודדים יפנים במאות ה-13 וה-14, וכן את ההיסטוריה של הקסם ביפן. 

 

קראו פחות
סגל אקדמי בכיר
מדור יפן
מדור יפן