פרופ' ניסים אוטמזגין

ניסים אוטמזגין
דיקן הפקולטה למדעי הרוח
פרופסור חבר בחוג ללימודי אסיה
שעת קבלה: יום ב' בין השעות 15:00-16:00 חדר 5332 (הפקולטה למדעי הרוח) טלפון בחדר 02-5883659
050-7808440

המחקר שלי עוסק בתפוצת התרבות היפנית במזרח אסיה ובהפיכתה של יפן ממדינה המזוהה עם כלכלה ותעשייה מפותחת למדינה בעלת עצמה תרבותית חוצת-גבולות.

את לימודי התואר הראשון סיימתי בהצטיינות באוניברסיטה העברית במדע המדינה ולימודי מזרח אסיה. עם סיום התואר, טסתי ליפן להמשיך את לימודי הודות למלגה מממשלת יפן ולאחר שש שנים מאתגרות, במרץ 2007 סיימתי את הדוקטורט באוניברסיטת קיוטו. הדוקטורט שלי, שעוסק בייצוא של התרבות הפופולארית היפנית אל אסיה, זכה באוקטובר 2007 בפרס יוקרתי ביפן (פרס איאואה לחקר אזור אסיה והפסיפיק). כחלק ממחקר הדוקטורט שהיתי תקופות ארוכות בהונג-קונג, סינגפור, שנחאי, בנגקוק וסיאול. אני כיום מרצה בכיר בחוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית בירושלים, מתמחה בפוליטיקה, חברה, ותרבות ביפן המודרנית.
 
 
המחקר שלי עוסק בתפוצת התרבות היפנית במזרח אסיה ובהפיכתה של יפן ממדינה המזוהה עם כלכלה ותעשייה מפותחת למדינה בעלת עצמה תרבותית חוצת-גבולות. כחלק ממחקר רחב זה, אני בוחן את מסלול היצירה והתפוצה של התרבות הפופולארית היפנית באסיה (בעיקר אנימציה, סרטים, תכניות טלביזיה, ומוסיקה), את מדיניות הממשלה היפנית כלפי תעשיות התרבות, את המימדים התרבותיים ביחסי יפן-דרום מזרח אסיה מאז מלחמת העולם השנייה, ואת ההשפעה של תפוצת התרבות הפופולארית על תהליכי רגיונילזציה (אזוריות) בצפון מזרח ודרום מזרח אסיה.
 
 
הספר עליו אני שוקד בימים אלה עוסק בדיפלומטיה התרבותית של יפן כלפי מדינות דרום מזרח אסיה במאה וחמישים השנים האחרונות ובשימושים המשתנים של הממשלה היפנית ב"תרבות היפנית" – כאמצעי לשליטה בזמן מלחמות וכיבושים ולאחרונה ככלי דיפלומטי חשוב שעשוי להטיב עם מעמדה של יפן באזור.
 
 
בשנים האחרונות שהיתי כחוקר אורח במספר מוסדות אקדמיים מובילים: מרכז ללימודי דרום מזרח אסיה באוניברסיטת קיוטו (אפריל-ספטמבר 2007), מרכז ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת קורנל (יוני-ספטמבר 2009, יולי-אוגוסט 2011), מרכז ללימודים בינלאומיים, סיאנס-פו, פאריס (פברואר-מרץ 2011), החוג ללימודי יפן באוניברסיטה הלאומית של סינגפור (אוקטובר 2011), החוג ללימודי יפן באוניברסיטת סידני (יולי-אוגוסט 2012), ובפקולטה ללימודי מדיניות באוניברסיטת דושישה, קיוטו (מרץ-ספטמבר 2013). 
 
באוניברסיטה העברית אני מלמד שני קורסי מבוא גדולים ("מבוא לתולדות יפן המודרנית" ו-"פוליטיקה ומדיניות חוץ של יפן") ושני סמינרים מתקדמים ("יחסי יפן-דרום מזרח אסיה אחרי המלחמה" ו- "שיטות מחקר בפוליטיקה וחברה של יפן"). אני גם חוקר עמית במכון המחקר ע"ש טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית ומשמש במקביל כיו"ר הועדה האקדמית של מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה.
 

בדצמבר 2012 הוענק לי פרס נשיא האוניברסיטה העברית ע"ש פרופסור יורם בן-פורת לחוקר צעיר מצטיין 
 
אני ממייסדי האגודה הישראלית ללימודי יפן (איל"י) והחל ממרץ 2012 משמש כיו"ר האגודה
מכהן כראש החוג ללימודי אסיה החל משנת הלימודים תשע"ה (אוקטובר 2014).