פרופ' גדעון שלח

GD
ראש מדור סין
שעת קבלה: יום א' בין השעות 11.00-12.00 או בתיאום מראש חדר 241 (בניין מנדל)
054-8820802

דוקטורט בארכיאולוגיה של סין מאוניברסיטת פיטסבורג (ארה"ב). המחקר שלי מתמקד בארכיאולוגיה של התקופה הניאוליתית ותקופת הברונזה בסין וכן מחקר במימון ה ERC על חומות מתקופת ימי הביניים בסין ובמונגוליה.

החל משנת 1994 נפל בחלקי להיות מהארכיאולוגים הזרים הראשונים שהתאפשר להם לקיים מחקר שטח ארכיאולוגי בסין. הסקר האזורי הסיסטמאתי אותו התחלתי כמחקר הדוקטורט בשנים 1994-5 התפתח, החל משנת 1998, למחקר בין-לאומי בו שתפתי פעולה עם ארכיאולוגים מסין ומארה"ב. בנוסף לסקר המכסה שטח של מעל 1000 קמ"ר קיימנו גם חפירות בדיקה, מיפוי של אתרים נבחרים, ומחקר גיאולוגי וסביבתי. תוצאות הפרוייקט פורסמו בשני ספרים ומספר רב של מאמרים מדעיים.

החל משנת 2011 יזמתי פרוייקט שטח ארכיאולוגי חדש, הפעם כשיתוף פעולה בין האוניברסיטה העברית לאוניברסיטת ג'י-לין בסין. המחקר מתקיים באיזור פו-סין, בפרובינציית ליאו-נינג ומתמקד בראשית החקלאות וישובי הקבע בצפון סין. המחקר זוכה לתמיכה של הקרן הלאומית למדע וכן של קרן המחקר של הנשיונאל-ג'יאוגרפיק. במחקר לוקחים חלק מדי שנה סטודנטים ישראלים וסינים. בשנים האחרונות התחלתי במחקר השוואתי של נתונים ארכיאולוגים מחלקים נרחבים של סין. ספר שכתבתי על הארכיאולוגיה של סין, מהתקופה הפליאוליתית עד לראשית תקופת האיחוד הקיסרי, עומד להופיע בהוצאת אוניברסיטת קיימברידג'. ספרי המבוא שכתבתי, ביחד עם פרופסור יורי פינס, על ההיסטוריה של סין, רואים אור בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה ומשמשים כספרי הלימוד הבסיסיים בכל האוניברסיטאות בארץ.

במהלך השנים מלאתי מספר תפקידים בחוג ובאוניברסיטה. הייתי ראש החוג ללימודי מזרח אסיה בעבר, המנהל הראשון של מרכז פריברג ללימודי מזרח אסיה, סגן-דיקן הפקולטה למדעי הרוח וכעת מכהן כראש המכון ללימודי אסיה ואפריקה ומנהל פרוייקט המחקר בנושא המרחב האסייתי. פרסומי כוללים 6 ספרים, ספר ערוך ומעל ל 40 מאמרים בכתבי עת אקדמיים מובילים.

שעות קבלה: יום ב' 15:00-16:00, בנין מנדל, קומה 2 חדר 241