פרופ' (אמריטוס) צבי הרולד שיפרין

צבי הרולד שיפרין
מייסד החוג ללימודי אסיה באוניברסיטה העברית
חתן פרס ישראל לשנת תשע"ה

פרופ' צבי שפרין, אבי למודי מזרח אסיה בישראל, הוא מומחה בעל שם עולמי להיסטוריה של סין המודרנית ומייסדו של החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית.

פרופ' שפרין נולד בארה"ב בשנת 1922. הוא בעל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת ברקלי בקלפורניה ותואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית. פרופ' שפרין היה הראשון שלימד באוניברסיטה העברית קורסים בנושאי סין ומזרח אסיה עוד משנת 1958. בשנת 1968, בתקופה בה לימוד השפה וההיסטוריה של ארצות מזרח אסיה נראה איזוטרי לחלוטין,  הקים שפרין את החוג הראשון בארץ ללימודי מזרח אסיה (שנקרא אז החוג ללימודי סין ויפן). לחוג זה גייס חוקרי אסיה, רבים מהם הפכו למובילים בתחומם. שפרין היה מורה נערץ שהכשיר דורות רבים של תלמידים, ביניהם רוב רובם של הסינולוגים בארץ, וכן בכירים במשרד החוץ, בשירותי הביטחון, ובעולם העסקים. פריחתו של התחום כיום באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ היא במידה רבה פרי עמלו וחזונו.

פרופ' שפרין הוא מומחה בעל שם עולמי לתקופת עלייתה של סין המודרנית (1840-1949) ולמהפכת 1911 ששמה קץ לסין הקיסרית. ספריו העוסקים בדמותו של סון יאט-סן (1866-1925), אבי הרפובליקה הסינית, הפכו לקלאסיקה ונמנים עם ספרי היסוד של הסינולוגיה העולמית.  על ספרו הראשון, "סון יאט-סן ומקורות המהפכה הסינית" (ברקלי: הוצאת אוניברסיטת קליפורניה, 1968), זכה בעיטור ע"ש גוהן ק. פיירבאנק מטעם החברה ההיסטורית האמריקנית. הספר תורגם לסינית (בסין ובטאיואן), ויצא במהדורה מחודשת בהוצאת אוניברסיטת קליפורניה בשנת 2010, ערב יובל המאה למהפכת 1911. באותה שנה יצאה גם בסין הוצאה מחודשת של כתביו המרכזיים (2 כרכים הכוללים שני ספרים ושמונה מאמרים) תחת הכותרת "סון יאט-סן והמהפכה הסינית. 孙中山与中国革命".

בשנת 2010 בחרה בו הסיפריה הלאומית הסינית לאחד מ"מאה הסינולוגים הגדולים ביותר בכל הזמנים."

פרופ' צבי שיפרין הוא חתן פרס ישראל לחקר לימודי המזרח הרחוק לשנת תשע"ה.