תואר בוגר

 

מטרת הלימודים בחוג היא להקנות לתלמידים ידיעה כללית של התרבות, ההיסטוריה, השפות, החברה, הפוליטיקה והיבטים אחרים של מזרח, דרום-מזרח ודרום אסיה: סין, יפן, קוריאה, אינדונזיה והודו. תשומת לב מיוחדת מוקדשת להתפתחותן של מדינות אלו בעת החדשה (החל מאמצע המאה ה-19 ועד ימינו) וללימודי שפות: סינית, יפנית, קוריאנית, הינדי, סנסקריט ואינדונזית (שפות הודיות נוספות כולל טמילית וטלוגו מוצעות לעתים).

 

הלימודים בחוג מחולקים לחמישה מדורים:

  1. מדור סין: הלימודים במדור זה כוללים את השפה הסינית וכן את התרבות, ההיסטוריה, החברה, הפוליטיקה והיבטים אחרים של סין (מדור ראשי או מדור משני).
  2. מדור יפן: הלימודים במדור זה כוללים את השפה היפנית וכן את התרבות, ההיסטוריה, החברה, הפוליטיקה והיבטים אחרים של יפן (מדור ראשי או מדור משני).
  3. מדור הודו ואינדונזיה: הלימודים במדור זה כוללים שפות וכן את התרבות, הדתות, ההיסטוריה, החברה הפוליטיקה, והיבטים אחרים של הודו ואינדונזיה (ומדינות נוספות במרחב הדרום-אסיאתי ודרום-מזרח אסיאתי כגון פקיסטן, בנגלדש, סרי לנקה, מלזיה וסינגפור). 
  4. מדור קוריאה: מדור  זה נלמד כחוג משני בלבד (לצד חוג ראשי אחר) והוא כולל את לימודי השפה ה קוריאנית, וכן את התרבות, ההיסטוריה והיבטים אחרים של קוריאה
  5. מדור אסיה העכשווית: הלימודים במדור מתמקדים בהיסטוריה, בחברה ובפוליטיקה של מדינות אסיה בתקופה העכשווית.
  6. מדור לתרבויות אסיה: הלימודים במדור מתמקדים בהיסטוריה ובתרבויות של מדינות אסיה, עם דגש על התקופה הטרום-מודרנית. כחלק מלימודי הבחירה ניתן ללמוד שפה אסיאתית ברמת מתחילים.

 

התלמידים יבחרו אחד מהמדורים כבר בשנת הלימודים הראשונה. במדורים הודו ואינדונזיה, סין ויפן - חובה על התלמידים להתחיל בלימוד השפה כבר בשנה הראשונה. 

תלמידים המקבלים פטור מהינדי, סנסקריט, אינדונזית, יפנית, סינית או קוריאנית יחויבו בלימודי בחירה נוספים בחוג בהיקף של מחצית הנקודות שזוכו בהן.

 

כמו כן, החוג מציע לימודים לתואר בוגר במסדרת תכניות ייחודיות המשלבות לימודי אסיה ומנהל עסקים או לימודי אסיה ויחסים בינלאומיים. לקבלת מידע נוסף, נא ללחוץ על הקישורים.

 

 

 

 

התוכנית המשולבת ללימודי אסיה ומנהל עסקים

תמונה של עלון התוכנית למנהל עסקים - המידע נמצא בטקסט

לבירורים ניתן לפנות ליועצת האקדמית של התכנית' גב' אדה אלקין:

Asia.Business@mail.huji.ac.il

 

לעמוד הפייסבוק של התוכנית

להורדת עלון התכנית 2015

להורדת עלון התכנית 2016

להורדת עלון התכנית 2017-2018

לסיכום סמינר התכנית בבייג'ינג ביולי 2017 

StartUpAsia - יריד התעסוקה לסטודנטים ובוגרים של בית הסםר למנהל עסקים ולימודי אסיה 

תוכנית משולבת ללימודי אסיה ויחסים בינלאומיים

אנו שמחים להודיע על פתיחת תכנית חדשה לתואר ראשון ביחסים בינלאומיים ולימודי אסיה: אסיה בזירה הבינלאומית – פוליטיקה, כלכלה ומוסדות. מדובר בתכנית ראשונה מסוגה בישראל שמטרתה להעצים את הסינרגיה מלימוד משותף של תיאוריה, היסטוריה דיפלומטית, סוגיות בביטחון בינלאומי, כלכלה פוליטית ומשפט בינלאומי עם לימודי השפה, ההיסטוריה והתרבות של מדינות אסיה.

g

האזורים של מזרח אסיה ושל דרום אסיה נמצאים בשנים האחרונות במרכז הזירה הכלכלית והפוליטית בעולם כולו. סין, יפן קוריאה במזרח אסיה, והודו בדרום יבשת אסיה, מהוות כל אחת בפני עצמה גורם משפיע בזירה הבינלאומית. מעמדה של סין, אשר מיצבה את עצמה זה מכבר כאחת ממעצמות העל בזירה הבינלאומית, וחשיבותן של יפן, של קוריאה ושל הודו מגבירים ומחזקים את השאיפה להבנה מעמיקה של הפוליטיקה, הכלכלה, ההיסטוריה והתרבות של ארצות אלה.

מטרת התכנית היא להעניק כלים אקדמיים ומעשיים להבין את צמיחתה הדרמטית של אסיה בעשורים האחרונים ולהשתלב בהצלחה בשוק הקשרים הגדל של ישראל עם חלק זה של העולם. התכנית מבוססת על המסלול הדו-חוגי הקיים של לימודי יחסים בינלאומיים ולימודים בחוג ללימודי אסיה. היא מציעה, מעבר ללימודים הרגילים קורסים ופעילות ייחודית למשתתפי התכנית שנועדו לאפשר דיון ודיאלוג ממוסד בין שני תחומי הידע. 

מעבר לכך, מטרת התכנית היא לדחוף קדימה קבוצה של סטודנטים מצטיינים שמעוניינים ומסוגלים לחשוב ברמה גבוהה ולחצות את הגשר של מדעי הרוח-מדעי החברה בהצלחה. שילוב זה ימצב את בוגרי התכנית בעמדת יתרון בכמה חזיתות: יאפשר להם להתחרות בהצלחה על משרות בשוק הפרטי, יאפשר להם להשתלב בהצלחה ולתרום תרומה חיונית בסקטור הציבורי –בכל הקשור לפיתוח יחסי ישראל-אסיה, במישור המדיני, כלכלי וחברתי, ויאפשר להם להמשיך ללימודים מתקדמים ברמה בינלאומית בתור חוקרי יחסים בינלאומיים של אסיה.

תנאי קבלה

התכנית מיועדת לתלמידי ב.א. המעוניינים בשילוב לימודי יחסים בינלאומיים עם לימודי אסיה. המעבר לשנה ב' אינו אוטומטי ומותנה בשני תנאים:

1. הצטיינות עם ממוצע מעל 85 בשנה א'

2. השתתפות פעילה בפורום יחב"ל באסיה אליו יוזמנו שגרירי מדינות אסיה, אנשי משרד החוץ וחוקרים אורחים, שיתקיים פעם בחודש במהלך שנת הלימודים. ההשתתפות בפורום לא מזכה בנקודות זכות אקדמיות (נ"ז).

תכנית לימודי ההדגש (סה"כ 12 נ"ז)

שנה א' – פורום יחב"ל באסיה

שנה ב' – סוגיות נבחרות בפוליטיקה הבינלאומית של אסיה (4 נ"ז)

שנה ג' – תאוריה ומציאות ביחסים הבינלאומיים של אסיה, סמינר (4+4 נ"ז שיילקח במסגרת החוג ליחסים בינלאומיים).

מעבר ל-12 נ"ז אלה יחויבו התלמידים ללמוד עוד 20 נ"ז מתוך מגוון הקורסים הבאים:

המחלקה ליחסים בינלאומיים

החוג ללימודי אסיה

58133 סוציולוגיה פוליטית בינ"ל 4 נ"ז

58323 מדע, טכנולוגיה ומלחמה 4 נ"ז

58306 ביטחון בינלאומי: תאוריה ומציאות 4 נ"ז

58375 אינטרסים ומוסדות בכלכלה הגלובלית 4 נ"ז

58319 כלכלה, מלחמה ושלום 2 נ"ז

58713 היבטים בינ"ל של פיתוח כלכלי 2 נ"ז

58352 סוגיות עכשוויות בכלכלה פוליטית בינ"ל 4 נ"ז

58376 יחסי ארה"ב-סין מאז 1900 2 נ"ז

58371 סין ומוסדות בינ"ל

58427 מדיניות חוץ וביטחון באסיה 2 נ"ז

58615 דרום אסיה והאוקיאנוס ההודי בזירה הבינ"ל 4 נ"ז

 

46410 סין בעידן המהפכות 1978-1900, 2 נ"ז

46552 סין העכשווית, 2 נ"ז

46519 מבוא לתולדות יפן המודרנית,  4 נ"ז

46529 פוליטיקה ומדיניות חוץ של יפן, 4 נ"ז

מבוא להודו המודרנית, 4 נ"ז (קורס חדש)

דרום אסיה במלחמת העולם השנייה, 4 נ"ז (קורס חדש)

35145 מבוא לאינדונזיה: היסטוריה ותרבות, 2 נ”ז

46411 תמורות בחיי החברה והמשפחה ביפן המודרנית, 2 נ"ז

46113 מבוא לתולדות קוריאה המודרנית, 2 נ"ז

46149 רפורמות ודיפלומטיה: התפתחות מדיניות החוץ הסינית, 2 נ"ז

46153 יחסי יפן-דרום מזרח אסיה בתקופה המודרנית, 4 נ"ז

246101 להבין את צפון קוריאה, 2 נ"ז

46157 חינוך ופוליטיקה בסין העממית, 2 נ"ז

46556 לאומיות, ניאו-ליברליזם ופיתוח אורבאני בסין ובטאיוון, 4 נ"ז

*קורסים מסוימים עשויים להשתנות ולא בהכרח יוצעו בכל שנת לימודים. 

לשאלות ניתן לפנות ליועץ האקדמי של התכנית, מר דורון אלה  Doron.ella@mail.huji.ac.il

נשמח לשוחח איתכם ולפגוש אתכם בשנת הלימודים הקרובה!

 

תכנית המצוינות לתואר בוגר במדור סין

 

תכנית המצוינות תשע"ח-תשע"ט (2017-2018)

תכנית המצוינות במדור סין בחוג ללימודי אסיה מאפשרת לתלמידי/ות המדור המצטיינים/ות להעמיק את לימודיהם/ן האקדמיים בתחומי השפה, ההיסטוריה, ההגות, הפוליטיקה, החברה והתרבות של סין המודרנית והמסורתית. התכנית פותחת דלת לחשיבה מתקדמת בלימודי סין ולהעמקת הידע של השפה הסינית, באמצעות שילוב בין קורסים ייעודיים לתלמידיה וקורסים מתקדמים של החוג. כמו כן, מאפשרת התכנית לתלמידים/ות המעוניינים/ות בכך להאיץ  את לימודיהם/ן לתואר מוסמך בתחום סין. תלמידי/ות התכנית נבחרים/ות על סמך הצטיינות בלימודים ומתחילים/ות את לימודיהם/ן לאחר שהשלימו לא פחות משלושה סמסטרים של לימודים בחוג. אחד ממורי המדור ילווה באופן אישי את תלמידי התכנית.

תנאי הקבלה לתכנית

  • ממוצע ציונים של 90 לפחות בלימודי השנה הראשונה בחוג. בנסיבות מיוחדות (למשל שפת אם שאינה עברית) תישקל מועמדות של תלמידים/ות בעלי/ות ממוצע 85.
  • בתכנית ייקלטו תלמידים/ות שסיימו לפחות שלושה סמסטרים מלאים לתואר בוגר, ורשומים/ות למדור סין בחוג ללימודי אסיה (גם כאלה הלומדים/ות בתכנית המשולבת עם מנהל עסקים ו/או עם יחב"ל).
  • ראיון אישי: המועמדים/ות יוזמנו לראיון עם סגל התכנית שיתקיים לאחר חופשת הפסח.

תכנית המצוינות כוללת השתתפות ב-2 קורסים ייעודיים:

- קורס קיץ בן 4 שבועות לפחות בשפה הסינית באוניברסיטה בסין (במהלך חופשת הקיץ של שנה ב' לתואר)*: התכנית תישא בהוצאות הלימודים של תלמידי התכנית, ותציע מימון חלקי של הוצאות הטיסה.

  *שימו-לב:

-תלמידי/ות התכנית אשר יצאו לקורס-הקיץ בסין לא יוכלו להשתתף במועדי ב' של בחינות קיץ תשע"ח. לפיכך, על תלמידי/ות התכנית לוודא שסיימו את חובות הבחינות במועד א'.

   -תנאי מקדים להשתתפות בקורס-הקיץ בסין בשנה"ל תשע"ח הינו מעבר בחינות HSK (מבחני הרמה הרשמיים של סין לשפה הסינית) ברמה 2 לפחות. מבחני ה-HSK ייערכו באוניברסיטה העברית בתאריך 11.2.2018. ההרשמה והתשלום למבחנים תתאפשר עד תאריך 14.1.18. לפרטים נוספים יש לפנות ל"מכון קונפוציוס" באוניברסיטה העברית בכתובת הדואר האלקטרוני: confucius@mail.huji.ac.il.

- קורס "מגמות בחקר סין" (שנה ג', סמסטר א', 2 נ"ז, במתכונת סמינר): הקורס יועבר ע"י מרצי/ות החוג ומרצים/ות אורחים/ות, ובמסגרתו ייחשפו תלמידי/ות התכנית למחקרים עדכניים בתחום לימודי סין המסורתית והמודרנית

בנוסף לקורסים הייעודיים, תכנית המצוינות מאפשרת לתלמידיה להשתתף בשנה השלישית ללימודיהם בקורסים מתקדמים לתואר שני, בכפוף להסכמת מורה השיעור. תלמידים/ות שיבחרו בקורסים הללו מעבר למכסת לימודי הבוגר הרגילה יוכלו לצבור נקודות זיכוי מקורסים אלה ללימודי המוסמך. דרישות הקבלה ללימודי המוסמך במדור סין חלות גם על תלמידי/ות תכנית המצוינות, ומתייחסות לנתוני הקבלה של השנה בה.

תלמידים/ות המעוניינים/ות להגיש מועמדות לתכנית לשנה"ל תשע"ח מתבקשים/ות למלא "טופס בקשת קבלה - תכנית המצוינות של מדור סין" הנמצא בתחתית העמוד ולהעבירו למזכירות החוג בליווי המסמכים הנדרשים עד לתאריך 21.3.2018

לפרטים נוספים אודות התכנית, ניתן לפנות ליועצת התכנית, ד"ר אורנה נפתלי, בכתובת הדואר האלקטרוני: orna.naftali@mail.huji.ac.il